[Parties List]

Conservative

483 MPs have signed EDM's on behalf of Conservative.

NameConstituency
Nigel AdamsSelby and Ainsty
Adam AfriyieWindsor
Peter AinsworthEast Surrey
Peter AldousWaveney
Lucy AllanTelford
Heidi AllenSouth Cambridgeshire
David AmessSouthend West
Michael AncramDevizes
Stuart AndrewPudsey
Caroline AnsellEastbourne
James ArbuthnotNorth East Hampshire
Edward ArgarCharnwood
Victoria AtkinsLouth and Horncastle
David AtkinsonBournemouth East
Peter AtkinsonHexham
Nick St AubynGuildford
Richard BaconSouth Norfolk
Steven BakerWycombe
Tony BaldryBanbury
Harriett BaldwinWest Worcestershire
Stephen BarclayNorth East Cambridgeshire
Gregory BarkerBexhill & Battle
John BaronBillericay
Gavin BarwellCroydon Central
Guto BebbAberconwy
Henry BellinghamNorth West Norfolk
Richard BenyonNewbury
John BercowBuckingham
Paul BeresfordMole Valley
Jake BerryRossendale and Darwen
James BerryKingston and Surbiton
Andrew BinghamHigh Peak
Brian BinleyNorthampton South
Bob BlackmanHarrow East
Nicola BlackwoodOxford West and Abingdon
Crispin BluntReigate
Richard BodyBoston & Skegness
Nick de BoisEnfield North
Nicholas BolesGrantham and Stamford
Peter BoneWellingborough
Victoria BorwickKensington
Tim BoswellDaventry
Peter BottomleyWorthing West
Virginia BottomleySouth West Surrey
Karen BradleyStaffordshire Moorlands
Graham BradyAltrincham & Sale West
Angie BrayEaling Central and Acton
Julian BrazierCanterbury
Andrew BridgenNorth West Leicestershire
Steve BrineWinchester
James BrokenshireHornchurch
Peter BrookeCities of London & Westminster
Angela BrowningTiverton & Honiton
Fiona BruceCongleton
Ian BruceSouth Dorset
Robert BucklandSouth Swindon
Aidan BurleyCannock Chase
Conor BurnsBournemouth West
Simon BurnsWest Chelmsford
David BurrowesEnfield, Southgate
Alistair BurtNorth East Bedfordshire
John ButterfillBournemouth West
Dan BylesNorth Warwickshire
Alun CairnsVale of Glamorgan
David CameronWitney
Neil CarmichaelStroud
Douglas CarswellHarwich
James CartlidgeSouth Suffolk
William CashStone
Maria CaulfieldLewes
Alex ChalkCheltenham
Sydney ChapmanChipping Barnet
Rehman ChishtiGillingham and Rainham
Christopher ChopeChristchurch
Jo ChurchillBury St Edmunds
James ClappisonHertsmere
Alan ClarkKensington & Chelsea
Greg ClarkTunbridge Wells
Michael ClarkRayleigh
Kenneth ClarkeRushcliffe
James CleverlyBraintree
Geoffrey Clifton-BrownCotswold
Therese CoffeySuffolk Coastal
Damian CollinsFolkestone and Hythe
Tim CollinsWestmorland & Lonsdale
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and Devonport
Michael ColvinRomsey
Derek ConwayOld Bexley & Sidcup
Patrick CormackSouth Staffordshire
Alberto CostaSouth Leicestershire
Witney
Geoffrey CoxTorridge and West Devon
Stephen CrabbPreseli Pembrokeshire
James CranBeverley & Holderness
Tracey CrouchChatham and Aylesford
David CurrySkipton & Ripon
Byron DaviesGower
Chris DaviesBrecon and Radnorshire
David DaviesMonmouth
Glyn DaviesMontgomeryshire
James DaviesVale of Clwyd
Mims DaviesEastleigh
Philip DaviesShipley
Quentin DaviesGrantham & Stamford
David DavisHaltemprice & Howden
Stephen DayCheadle
Caroline DinenageGosport
Jonathan DjanoglyHuntingdon
Michelle DonelanChippenham
Stephen DorrellCharnwood
Nadine DorriesMid Bedfordshire
Steve DoubleSt Austell and Newquay
Oliver DowdenHertsmere
Jackie Doyle-PriceThurrock
Richard DraxSouth Dorset
Flick DrummondPortsmouth South
James DuddridgeRochford and Southend East
Alan DuncanRutland & Melton
Peter DuncanGalloway & Upper Nithsdale
Philip DunneLudlow
Michael EllisNorthampton North
Jane EllisonBattersea
Tobias EllwoodBournemouth East
Charlie ElphickeDover
Peter EmeryEast Devon
George EusticeCamborne and Redruth
Graham EvansWeaver Vale
Jonathan EvansCardiff North
Nigel EvansRibble Valley
David EvennettBexleyheath and Crayford
David FaberWestbury
Michael FabricantLichfield
Michael FallonSevenoaks
Suella FernandesFareham
Mark FieldCities of London & Westminster
Howard FlightArundel & South Downs
Adrian FlookTaunton
Eric ForthBromley & Chislehurst
Kevin FosterTorbay
Norman FowlerSutton Coldfield
Liam FoxWoodspring
Mark FrancoisRayleigh
Christopher FraserMid Dorset & North Poole
Lucy FrazerSouth East Cambridgeshire
George FreemanMid Norfolk
Mike FreerFinchley and Golders Green
Lorraine FullbrookSouth Ribble
Richard FullerBedford
Marcus FyshYeovil
Roger GaleNorth Thanet
Edward GarnierHarborough
Mark GarnierWyre Forest
David GaukeSouth West Hertfordshire
Nusrat GhaniWealden
Nick GibbBognor Regis & Littlehampton
Christopher GillLudlow
Cheryl GillanChesham & Amersham
John GlenSalisbury
Zac GoldsmithRichmond Park
Alastair GoodladEddisbury
Paul GoodmanWycombe
Robert GoodwillScarborough and Whitby
Teresa GormanBillericay
Michael GoveSurrey Heath
Richard GrahamGloucester
Helen GrantMaidstone and The Weald
James GrayNorth Wiltshire
Chris GraylingEpsom & Ewell
Chris GreenBolton West
Damian GreenAshford
Justine GreeningPutney
John GreenwayRyedale
Dominic GrieveBeaconsfield
Andrew GriffithsBurton
Ben GummerIpswich
John GummerSuffolk Coastal
Sam GyimahEast Surrey
William HagueRichmond (Yorks)
Robert HalfonHarlow
Luke HallThornbury and Yate
Archie HamiltonEpsom & Ewell
Philip HammondRunnymede & Weybridge
Stephen HammondWimbledon
Matthew HancockWest Suffolk
Greg HandsHammersmith and Fulham
Mark HarperForest of Dean
Richard HarringtonWatford
Rebecca HarrisCastle Point
Copeland
Simon HartCarmarthen West and South Pembrokeshire
Alan HaselhurstSaffron Walden
Nick HawkinsSurrey Heath
John HayesSouth Holland & The Deepings
Oliver HealdNorth East Hertfordshire
James HeappeyWells
Edward HeathOld Bexley & Sidcup
David Heathcoat-AmoryWells
Chris Heaton-HarrisDaventry
Peter Heaton-JonesNorth Devon
Gordon HendersonSittingbourne and Sheppey
Charles HendryWealden
Nick HerbertArundel and South Downs
Michael HeseltineHenley
Damian HindsEast Hampshire
Simon HoareNorth Dorset
Mark HobanFareham
Douglas HoggSleaford & North Hykeham
George HollingberyMeon Valley
Kevin HollinrakeThirsk and Malton
Philip HolloboneKettering
Adam HollowayGravesham
Kris HopkinsKeighley
John HoramOrpington
Michael HowardFolkestone & Hythe
Gerald HowarthAldershot
John HowellHenley
Ben HowlettBath
Nigel HuddlestonMid Worcestershire
Jeremy HuntSouth West Surrey
Andrew HunterBasingstoke
Nick HurdRuislip - Northwood
Michael JackFylde
Robert JacksonWantage
Stewart JacksonPeterborough
Margot JamesStourbridge
Sajid JavidBromsgrove
Ranil JayawardenaNorth East Hampshire
Bernard JenkinNorth Essex
Andrea JenkynsMorley and Outwood
Robert JenrickNewark
Boris JohnsonHenley
Sleaford and North Hykeham
Gareth JohnsonDartford
Jo JohnsonOrpington
Andrew JonesHarrogate and Knaresborough
David JonesClwyd West
Marcus JonesNuneaton
Daniel KawczynskiShrewsbury and Atcham
Chris KellyDudley South
Seema KennedySouth Ribble
Robert KeySalisbury
Tom KingBridgwater
Simon KirbyBrighton, Kemptown
Julie KirkbrideBromsgrove
Greg KnightEast Yorkshire
Julian KnightSolihull
Kwasi KwartengSpelthorne
Eleanor LaingEpping Forest
Jacqui LaitBeckenham
Mark LancasterNorth East Milton Keynes
Andrew LansleySouth Cambridgeshire
Pauline LathamMid Derbyshire
Andrea LeadsomSouth Northamptonshire
Jessica LeeErewash
Phillip LeeBracknell
Jeremy LefroyStafford
Edward LeighGainsborough
Charlotte LeslieBristol North West
Oliver LetwinWest Dorset
Brandon LewisGreat Yarmouth
Julian LewisNew Forest East
Ian Liddell-GraingerBridgwater
David LidingtonAylesbury
Peter LilleyHitchin & Harpenden
Peter LloydFareham
Jack LoprestiFilton and Bradley Stoke
Jonathan LordWoking
Michael LordCentral Suffolk & North Ipswich
Tim LoughtonEast Worthing & Shoreham
Peter LuffMid Worcestershire
Karen LumleyRedditch
Nicholas LyellNorth East Bedfordshire
John MacGregorSouth Norfolk
Andrew MacKayBracknell
Craig MackinlaySouth Thanet
David MackintoshNorthampton South
David MacleanPenrith & The Border
Mary MacleodBrentford and Isleworth
David MadelSouth West Bedfordshire
Anne MainSt Albans
John MajorHuntingdon
Alan MakHavant
Humfrey MalinsWoking
Kit MalthouseNorth West Hampshire
Scott MannNorth Cornwall
John MaplesStratford-on-Avon
Michael MatesEast Hampshire
Tania MathiasTwickenham
Francis MaudeHorsham
Brian MawhinneyNorth West Cambridgeshire
Theresa MayMaidenhead
Paul MaynardBlackpool North and Cleveleys
Jason McCartneyColne Valley
Karl McCartneyLincoln
Anne McIntoshVale of York
Patrick McLoughlinWest Derbyshire
Stephen McPartlandStevenage
Esther McVeyWirral West
Louise MenschCorby
Mark MenziesFylde
Johnny MercerPlymouth, Moor View
Patrick MercerNewark
Huw MerrimanBexhill and Battle
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East Thurrock
Maria MillerBasingstoke
Amanda MillingCannock Chase
Nigel MillsAmber Valley
Anne MiltonGuildford
Andrew MitchellSutton Coldfield
Penny MordauntPortsmouth North
Nicky MorganLoughborough
Anne-Marie MorrisNewton Abbot
David MorrisMorecambe and Lunesdale
James MorrisHalesowen and Rowley Regis
Wendy MortonAldridge-Brownhills
Stephen MosleyCity of Chester
Malcolm MossNorth East Cambridgeshire
David MowatWarrington South
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale
Sheryll MurraySouth East Cornwall
Andrew MurrisonWestbury
Bob NeillBromley and Chislehurst
Brooks NewmarkBraintree
Sarah NewtonTruro and Falmouth
Patrick NichollsTeignbridge
Caroline NokesRomsey and Southampton North
Archie NormanTunbridge Wells
Jesse NormanHereford and South Herefordshire
David NuttallBury North
Stephen O'BrienEddisbury
Matthew OffordHendon
Eric OllerenshawLancaster and Fleetwood
Guy OppermanHexham
George OsborneTatton
Richard OttawayCroydon South
Richard PageSouth West Hertfordshire
James PaiceSouth East Cambridgeshire
Neil ParishTiverton and Honiton
Priti PatelWitham
Owen PatersonNorth Shropshire
Mark PawseyRugby
Andrew PellingCroydon Central
Michael PenningHemel Hempstead
John PenroseWeston-Super-Mare
Andrew PercyBrigg and Goole
Claire PerryDevizes
Stephen PhillipsSleaford and North Hykeham
Chris PhilpCroydon South
Eric PicklesBrentwood & Ongar
Christopher PincherTamworth
Michael PortilloKensington & Chelsea
Daniel PoulterCentral Suffolk and North Ipswich
Rebecca PowTaunton Deane
Victoria PrentisBanbury
David PriorNorth Norfolk
Mark PriskHertford & Stortford
Mark PritchardThe Wrekin
Tom PursgloveCorby
Jeremy QuinHorsham
Will QuinceColchester
Dominic RaabEsher and Walton
John RandallUxbridge
Mark RecklessRochester and Strood
John RedwoodWokingham
Jacob Rees-MoggNorth East Somerset
Simon ReevellDewsbury
Malcolm RifkindKensington and Chelsea
Andrew RobathanBlaby
Hugh RobertsonFaversham & Mid Kent
Laurence RobertsonTewkesbury
Mary RobinsonCheadle
Marion RoeBroxbourne
Andrew RosindellRomford
Andrew RoweFaversham & Mid Kent
Amber RuddHastings and Rye
David RuffleyBury St Edmunds
David RutleyMacclesfield
Antoinette SandbachEddisbury
Laura SandysSouth Thanet
Jonathan SayeedMid Bedfordshire
Lee ScottIlford North
Paul ScullySutton and Cheam
Andrew SelousSouth West Bedfordshire
Grant ShappsWelwyn Hatfield
Alok SharmaReading West
Alec ShelbrookeElmet and Rothwell
Gillian ShephardSouth West Norfolk
Richard ShepherdAldridge-Brownhills
Michael ShersbyUxbridge
Mark SimmondsBoston & Skegness
Keith SimpsonMid Norfolk
Chris SkidmoreKingswood
Chloe SmithNorwich North
Geoffrey Johnson SmithWealden
Henry SmithCrawley
Iain Duncan SmithChingford & Woodford Green
Julian SmithSkipton and Ripon
Royston SmithSouthampton, Itchen
Nicholas SoamesMid Sussex
Amanda SollowayDerby North
Anna SoubryBroxtowe
Caroline SpelmanMeriden
Mark SpencerSherwood
Michael SpicerWest Worcestershire
Bob SpinkCastle Point
Richard SpringWest Suffolk
John StanleyTonbridge & Malling
Anthony SteenTotnes
Andrew StephensonPendle
John StevensonCarlisle
Bob StewartBeckenham
Iain StewartMilton Keynes South
Rory StewartPenrith and The Border
Gary StreeterSouth West Devon
Mel StrideCentral Devon
Graham StuartBeverley and Holderness
Julian SturdyYork Outer
Rishi SunakRichmond (Yorks)
Desmond SwayneNew Forest West
Hugo SwireEast Devon
Robert SymsPoole
Peter TapsellLouth & Horncastle
Ian TaylorEsher & Walton
John TaylorSolihull
Teddy TaylorRochford & Southend East
Peter Temple-MorrisLeominster
Derek ThomasSt Ives
Maggie ThroupErewash
Edward TimpsonCrewe and Nantwich
Kelly TolhurstRochester and Strood
Justin TomlinsonNorth Swindon
Michael TomlinsonMid Dorset and North Poole
John TownendEast Yorkshire
Craig TraceyNorth Warwickshire
David TredinnickBosworth
Michael TrendWindsor
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-Tweed
Elizabeth TrussSouth West Norfolk
Thomas TugendhatTonbridge and Malling
Andrew TurnerIsle of Wight
Andrew TyrieChichester
Paul UppalWolverhampton South West
Edward VaizeyWantage
Shailesh VaraNorth West Cambridgeshire
Martin VickersCleethorpes
Peter ViggersGosport
Theresa VilliersChipping Barnet
Charles WalkerBroxbourne
Robin WalkerWorcester
Ben WallaceLancaster and Wyre
Robert WalterNorth Dorset
David WarburtonSomerton and Frome
Charles WardleBexhill & Battle
Matt WarmanBoston and Skegness
Nigel WatersonEastbourne
Angela WatkinsonUpminster
Mike WeatherleyHove
Bowen WellsHertford & Stortford
James WhartonStockton South
Helen WhatelyFaversham and Mid Kent
Heather WheelerSouth Derbyshire
Chris WhiteWarwick and Leamington
Ray WhitneyWycombe
Craig WhittakerCalder Valley
John WhittingdaleMaldon & East Chelmsford
Ann WiddecombeMaidstone & The Weald
Bill WigginLeominster
John WilkinsonRuislip - Northwood
David WillettsHavant
Craig WilliamsCardiff North
Gavin WilliamsonSouth Staffordshire
David WilshireSpelthorne
Rob WilsonReading East
Ann WintertonCongleton
Nicholas WintertonMacclesfield
Sarah WollastonTotnes
Mike WoodDudley South
Shaun WoodwardWitney
William WraggHazel Grove
Jeremy WrightRugby and Kenilworth
Tim YeoSouth Suffolk
George YoungNorth West Hampshire
Nadhim ZahawiStratford-on-Avon
TopicMotions Proposed
Health services170
Sports95
Asia81
Taxation75
Diseases74
International politics and government71
Armed forces69
Broadcasting63
Cultural heritage61
Roads61