[Parties List]

Labour

675 MPs have signed EDM's on behalf of Labour.

NameConstituency
Diane AbbottHackney North & Stoke Newington
Debbie AbrahamsOldham East and Saddleworth
Irene AdamsPaisley North
Nick AingerCarmarthen West & South Pembrokeshire
Bob AinsworthCoventry North East
Douglas AlexanderPaisley South
Heidi AlexanderLewisham East
Rushanara AliBethnal Green and Bow
Graham AllenNottingham North
Tooting
Weaver Vale
David AndersonBlaydon
Donald AndersonSwansea East
Janet AndersonRossendale & Darwen
Gower
Hilary ArmstrongNorth West Durham
Joe AshtonBassetlaw
Jonathan AshworthLeicester South
Candy AthertonFalmouth & Camborne
Charlotte AtkinsStaffordshire Moorlands
Ian AustinDudley North
John AustinErith & Thamesmead
Adrian BaileyWest Bromwich West
William BainGlasgow North East
Vera BairdRedcar
Edward BallsNormanton
Gordon BanksOchil and South Perthshire
Tony BanksWest Ham
Celia BarlowHove
Harry BarnesNorth East Derbyshire
Kevin BarronRother Valley
John BattleLeeds West
Hugh BayleyYork, City of
Nigel BeardBexleyheath & Crayford
Margaret BeckettDerby South
Anne BeggAberdeen South
Stuart BellMiddlesbrough
Hilary BennLeeds Central
Tony BennChesterfield
Andrew BennettDenton & Reddish
Joe BentonBootle
Luciana BergerLiverpool, Wavertree
Gerry BerminghamSt Helens South
Roger BerryKingswood
Harold BestLeeds North West
Clive BettsSheffield, Attercliffe
Roberta Blackman-WoodsCity of Durham
Liz BlackmanErewash
Tony BlairSedgefield
Hazel BlearsSalford
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East Cleveland
Bob BlizzardWaveney
Paul BlomfieldSheffield Central
David BlunkettSheffield, Brightside
Paul BoatengBrent South
David BorrowSouth Ribble
Batley and Spen
Keith BradleyManchester, Withington
Peter BradleyWrekin, The
Ben BradshawExeter
Kevin BrennanCardiff West
Gordon BrownDunfermline East
Lyn BrownWest Ham
Nick BrownNewcastle upon Tyne East & Wallsend
Russell BrownDumfries
Des BrowneKilmarnock & Loudoun
Chris BryantRhondda
Karen BuckRegent's Park and Kensington North
Richard BurdenBirmingham, Northfield
Colin BurgonElmet
Richard BurgonLeeds East
Andy BurnhamLeigh
Christine ButlerCastle Point
Dawn ButlerBrent South
Stephen ByersNorth Tyneside
Liam ByrneBirmingham, Hodge Hill
Richard CabornSheffield Central
Ruth CadburyBrentford and Isleworth
David CairnsGreenock & Inverclyde
Dale Campbell-SavoursWorkington
Alan CampbellTynemouth
Anne CampbellCambridge
Ronnie CampbellBlyth Valley
Jamie CannIpswich
Ivor CaplinHove
Liverpool, Walton
Roger CasaleWimbledon
Martin CatonGower
Ian CawseyBrigg & Goole
Colin ChallenMorley & Rothwell
Sarah ChampionRotherham
Ben ChapmanWirral South
Jenny ChapmanDarlington
Enfield, Southgate
David ChaytorBury North
Malcolm ChisholmEdinburgh North & Leith
Judith ChurchDagenham
Michael ClaphamBarnsley West & Penistone
David ClarkSouth Shields
Helen ClarkPeterborough
Katy ClarkNorth Ayrshire and Arran
Lynda ClarkEdinburgh, Pentlands
Paul ClarkGillingham
Charles ClarkeNorwich South
Eric ClarkeMidlothian
Tom ClarkeCoatbridge & Chryston
Tony ClarkeNorthampton South
David ClellandTyne Bridge
Ann ClwydCynon Valley
Kensington
Vernon CoakerGedling
Ann CoffeyStockport
Harry CohenLeyton & Wanstead
Iain ColemanHammersmith & Fulham
Tony ColmanPutney
Michael ConnartyFalkirk East
Frank CookStockton North
Robin CookLivingston
Julie CooperBurnley
Rosie CooperWest Lancashire
Yvette CooperPontefract & Castleford
Robin CorbettBirmingham, Erdington
Jeremy CorbynIslington North
Battersea
Jean CorstonBristol East
Jim CousinsNewcastle upon Tyne Central
Jo CoxBatley and Spen
Tom CoxTooting
Neil CoyleBermondsey and Old Southwark
Ross CranstonDudley North
David CrausbyBolton North East
Mary CreaghWakefield
Stella CreasyWalthamstow
Jon CruddasDagenham
Ann CryerKeighley
John CryerHornchurch
John CummingsEasington
Judith CumminsBradford South
Lawrence CunliffeLeigh
Alex CunninghamStockton North
Jack CunninghamCopeland
Jim CunninghamCoventry South
Tony CunninghamWorkington
Margaret CurranGlasgow East
Claire Curtis-ThomasCrosby
Paul DaisleyBrent East
Nicholas DakinScunthorpe
Tam DalyellLinlithgow
Simon DanczukRochdale
Alistair DarlingEdinburgh Central
Keith DarvillUpminster
Valerie DaveyBristol West
Wayne DavidCaerphilly
Ian DavidsonGlasgow South West
Denzil DaviesLlanelli
Geraint DaviesCroydon Central
Quentin DaviesGrantham and Stamford
Ron DaviesCaerphilly
Terry DavisBirmingham, Hodge Hill
Hilton DawsonLancaster & Wyre
Janet DeanBurton
Thangam DebbonaireBristol West
John DenhamSouthampton, Itchen
Jim DevineLivingston
Donald DewarGlasgow, Anniesland
Parmjit DhandaGloucester
Slough
Andrew DismoreHendon
Jim DobbinHeywood and Middleton
Frank DobsonHolborn & St Pancras
Thomas DochertyDunfermline and West Fife
Brian H DonohoeCunninghame South
Frank DoranAberdeen Central
Stephen DoughtyCardiff South and Penarth
Jim DowdLewisham West
Peter DowdBootle
Gemma DoyleWest Dunbartonshire
David DrewStroud
Jack DromeyBirmingham, Erdington
Julia DrownSouth Swindon
Canterbury
Michael DugherBarnsley East
Gwyneth DunwoodyCrewe & Nantwich
Angela EagleWallasey
Maria EagleLiverpool, Garston
Huw EdwardsMonmouth
Clive EffordEltham
Julie ElliottSunderland Central
Louise EllmanLiverpool, Riverside
Ogmore
Natascha EngelNorth East Derbyshire
Jeff EnnisBarnsley East & Mexborough
Bill EstersonSefton Central
Bill EtheringtonSunderland North
Chris EvansIslwyn
Paul FarrellyNewcastle-under-Lyme
Derek FatchettLeeds Central
Frank FieldBirkenhead
Mark FisherStoke-on-Trent Central
Jim FitzpatrickPoplar & Canning Town
Lorna FitzsimonsRochdale
Robert FlelloStoke-on-Trent South
Colleen FletcherCoventry North East
Caroline FlintDon Valley
Paul FlynnNewport West
Barbara FollettStevenage
Derek FosterBishop Auckland
Michael Jabez FosterHastings & Rye
Michael FosterWorcester
Yvonne FovargueMakerfield
Vicky FoxcroftLewisham, Deptford
Hywel FrancisAberavon
Bury North
Sheffield, Brightside and Hillsborough
Maria FyfeGlasgow, Maryhill
Coatbridge, Chryston and Bellshill
Sam GalbraithStrathkelvin & Bearsden
George GallowayGlasgow, Kelvin
Mike GapesIlford South
Barry GardinerBrent North
Bruce GeorgeWalsall South
High Peak
Neil GerrardWalthamstow
Ian GibsonNorwich North
Sheila GilmoreEdinburgh East
Linda GilroyPlymouth, Sutton
Pat GlassNorth West Durham
Mary GlindonNorth Tyneside
Norman GodmanGreenock & Inverclyde
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook & Small Heath
Paul GogginsWythenshawe & Sale East
Llin GoldingNewcastle-under-Lyme
Helen GoodmanBishop Auckland
Eileen GordonRomford
Tommy GrahamWest Renfrewshire
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton West
Kate GreenStretford and Urmston
Lilian GreenwoodNottingham South
Margaret GreenwoodWirral West
Nia GriffithLlanelli
Jane GriffithsReading East
Nigel GriffithsEdinburgh South
Win GriffithsBridgend
Bruce GrocottTelford
John GroganSelby
John GunnellMorley & Rothwell
Andrew GwynneDenton and Reddish
Louise HaighSheffield, Heeley
Peter HainNeath
Mike HallWeaver Vale
Patrick HallBedford
David HamiltonMidlothian
Fabian HamiltonLeeds North East
David HansonDelyn
Kingston upon Hull West and Hessle
Harriet HarmanCamberwell & Peckham
Harry HarphamSheffield, Brightside and Hillsborough
Carolyn HarrisSwansea East
Tom HarrisGlasgow, Cathcart
Dai HavardMerthyr Tydfil & Rhymney
Helen HayesDulwich and West Norwood
Sue HaymanWorkington
Sylvia HealHalesowen & Rowley Regis
John HealeyWentworth
Doug HendersonNewcastle upon Tyne North
Ivan HendersonHarwich
Mark HendrickPreston
Stephen HepburnJarrow
John HeppellNottingham East
Stephen HesfordWirral West
Patricia HewittLeicester West
David HeyesAshton-under-Lyne
Keith HillStreatham
Hartlepool
Meg HillierHackney South and Shoreditch
Julie HillingBolton West
David HinchliffeWakefield
Margaret HodgeBarking
Sharon HodgsonGateshead East and Washington West
Kate HoeyVauxhall
Kate HollernBlackburn
Jimmy HoodClydesdale
Geoff HoonAshfield
Phil HopeCorby
Kelvin HopkinsLuton North
Alan HowarthNewport East
George HowarthKnowsley North & Sefton East
Kim HowellsPontypridd
Lindsay HoyleChorley
Beverley HughesStretford & Urmston
Kevin HughesDoncaster North
Joan HumbleBlackpool North & Fleetwood
Tristram HuntStoke-on-Trent Central
Rupa HuqEaling Central and Acton
Alan HurstBraintree
Imran HussainBradford East
John HuttonBarrow & Furness
Iain McKenzieInverclyde
Brian IddonBolton South East
Eric IllsleyBarnsley Central
Adam IngramEast Kilbride
Huw Irranca-DaviesOgmore
Glenda JacksonHampstead & Highgate
Helen JacksonSheffield, Hillsborough
Robert JacksonWantage
SiSwansea East
Cathy JamiesonKilmarnock and Loudoun
David JamiesonPlymouth, Devonport
Dan JarvisBarnsley Central
Brian JenkinsTamworth
Alan JohnsonKingston upon Hull West & Hessle
Diana JohnsonKingston upon Hull North
Melanie JohnsonWelwyn Hatfield
Barry JonesAlyn & Deeside
Bristol North West
Fiona JonesNewark
Gerald JonesMerthyr Tydfil and Rhymney
Graham JonesHyndburn
Helen JonesWarrington North
Jenny JonesWolverhampton South West
Kevan JonesNorth Durham
Lynne JonesBirmingham, Selly Oak
Martyn JonesClwyd South
Croydon Central
Susan Elan JonesClwyd South
Tessa JowellDulwich & West Norwood
Eric JoyceFalkirk West
Mike KaneWythenshawe and Sale East
Gerald KaufmanManchester, Gorton
Sally KeebleNorthampton North
Barbara KeeleyWorsley
Alan KeenFeltham and Heston
Ann KeenBrentford & Isleworth
Ruth KellyBolton West
Fraser KempHoughton & Washington East
Liz KendallLeicester West
Jane KennedyLiverpool, Wavertree
Piara S KhabraEaling, Southall
Manchester, Gorton
Sadiq KhanTooting
David KidneyStafford
Peter KilfoyleLiverpool, Walton
Andy KingRugby & Kenilworth
Oona KingBethnal Green & Bow
Tess KinghamGloucester
Stephen KinnockAberavon
Jim KnightSouth Dorset
Ashok KumarMiddlesbrough South & East Cleveland
Peter KyleHove
Stephen LadymanSouth Thanet
Kirkcaldy and Cowdenbeath
David LammyTottenham
Ian LaveryWansbeck
Jackie LawrencePreseli Pembrokeshire
Bob LaxtonDerby North
Mark LazarowiczEdinburgh North and Leith
Lincoln
David LepperBrighton, Pavilion
Christopher LeslieShipley
Tom LevittHigh Peak
Emma Lewell-BuckSouth Shields
Clive LewisNorwich South
Ivan LewisBury South
Terry LewisWorsley
Helen LiddellAirdrie & Shotts
Martin LintonBattersea
Ken LivingstoneBrent East
Tony LloydManchester Central
David LockWyre Forest
Rebecca Long-BaileySalford and Eccles
Andrew LoveEdmonton
Ian LucasWrexham
Iain LukeDundee East
John LyonsStrathkelvin & Bearsden
Calum MacDonaldNa h-Eileanan an Iar
John MacDougallCentral Fife
Andrew MacKinlayThurrock
Denis MacShaneRotherham
Fiona MactaggartSlough
Justin MaddersEllesmere Port and Neston
Khalid MahmoodBirmingham, Perry Barr
Shabana MahmoodBirmingham, Ladywood
Alice MahonHalifax
Shahid MalikDewsbury
Judy MallaberAmber Valley
Peter MandelsonHartlepool
John MannBassetlaw
John MarekWrexham
Rob MarrisWolverhampton South West
Gordon MarsdenBlackpool South
Paul MarsdenShrewsbury & Atcham
Robert Marshall-AndrewsMedway
David MarshallGlasgow, Shettleston
Jim MarshallLeicester South
Ipswich
Eric MartlewCarlisle
Chris MathesonCity of Chester
John MaxtonGlasgow, Cathcart
John McAllionDundee East
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton West
Stephen McCabeBirmingham, Hall Green
Chris McCaffertyCalder Valley
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
Sarah McCarthy-FryPortsmouth North
Kerry McCarthyBristol East
Ian McCartneyMakerfield
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East
Siobhain McDonaghMitcham & Morden
Andrew McDonaldMiddlesbrough
John McDonnellHayes & Harlington
Pat McFaddenWolverhampton South East
John McFallWest Dunbartonshire
Conor McGinnSt Helens North
Alison McGovernWirral South
Jim McGovernDundee West
Anne McGuireStirling
Liz McInnesHeywood and Middleton
Shona McIsaacCleethorpes
Ann McKechinGlasgow, Maryhill
Rosemary McKennaCumbernauld & Kilsyth
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne North
Henry McLeishCentral Fife
Oldham West and Royton
Cardiff North
Kevin McNamaraKingston upon Hull North
Tony McNultyHarrow East
John McWilliamBlaydon
Michael MeacherOldham West & Royton
Alan MealeMansfield
Ian MearnsGateshead
Gillian MerronLincoln
Alun MichaelCardiff South and Penarth
Bill MichieSheffield, Heeley
Alan MilburnDarlington
David MilibandSouth Shields
Edward MilibandDoncaster North
Andrew MillerEllesmere Port & Neston
Austin MitchellGreat Grimsby
Anne PickingEast Lothian
Laura MoffattCrawley
Chris MoleIpswich
Madeleine MoonBridgend
Margaret MoranLuton South
Jessica MordenNewport East
Julie MorganCardiff North
Rhodri MorganCardiff West
Portsmouth South
Elliot MorleyScunthorpe
Graeme MorriceLivingston
Estelle MorrisBirmingham, Yardley
Grahame MorrisEasington
John MorrisAberavon
Kali MountfordColne Valley
Mo MowlamRedcar
George MudieLeeds East
Chris MullinSunderland South
Meg MunnSheffield, Heeley
Denis MurphyWansbeck
Jim MurphyRenfrewshire East
Paul MurphyTorfaen
Ian MurrayEdinburgh South
Lisa NandyWigan
Pamela NashAirdrie and Shotts
Doug NaysmithBristol North West
Dan NorrisWansdyke
Mike O'BrienNorth Warwickshire
Bill O'BrienNormanton
Fiona O'DonnellEast Lothian
Edward O'HaraKnowsley South
Sheffield, Hallam
Martin O'NeillOchil
Bill OlnerNuneaton
Peterborough
Melanie OnnGreat Grimsby
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne Central
Diana OrganForest of Dean
Sandra OsborneAyr
Albert OwenYnys M
Nick PalmerBroxtowe
Barnsley East
Teresa PearceErith and Thamesmead
Ian PearsonDudley South
Tom PendryStalybridge & Hyde
Matthew PennycookGreenwich and Woolwich
Linda PerhamIlford North
Toby PerkinsChesterfield
Jess PhillipsBirmingham, Yardley
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland South
Colin PickthallWest Lancashire
North West Durham
Gloria De PieroAshfield
Peter PikeBurnley
James PlaskittWarwick & Leamington
Kerry PollardSt Albans
Chris PondGravesham
Greg PopeHyndburn
Stephen PoundEaling North
Lucy PowellManchester Central
Raymond PowellOgmore
Bridget PrenticeLewisham East
Gordon PrenticePendle
John PrescottKingston upon Hull East
Dawn PrimaroloBristol South
Gwyn ProsserDover
Ken PurchaseWolverhampton North East
James PurnellStalybridge & Hyde
Joyce QuinGateshead East & Washington West
Lawrie QuinnScarborough & Whitby
Yasmin QureshiBolton South East
Giles RadiceNorth Durham
Bill RammellHarlow
Syd RapsonPortsmouth North
Warrington South
Angela RaynerAshton-under-Lyne
Nick RaynsfordGreenwich & Woolwich
Andy ReedLoughborough
Jamie ReedCopeland
Steve ReedCroydon North
Christina ReesNeath
Lewisham West and Penge
Rachel ReevesLeeds West
John ReidHamilton North & Bellshill
Emma ReynoldsWolverhampton North East
Jonathan ReynoldsStalybridge and Hyde
Marie RimmerSt Helens South and Whiston
Linda RiordanHalifax
John RobertsonGlasgow, Anniesland
John Home RobertsonEast Lothian
Geoffrey RobinsonCoventry North West
Barbara RocheHornsey & Wood Green
Reading East
Allan RogersRhondda
Jeff RookerBirmingham, Perry Barr
Terry RooneyBradford North
Ernie RossDundee West
Steve RotheramLiverpool, Walton
Ted RowlandsMerthyr Tydfil & Rhymney
Midlothian
Frank RoyMotherwell & Wishaw
Lindsay RoyGlenrothes
Chris RuaneVale of Clwyd
Joan RuddockLewisham, Deptford
Christine RussellChester, City of
Joan RyanEnfield North
Martin SalterReading West
Anas SarwarGlasgow Central
Mohammad SarwarGlasgow, Govan
Malcolm SavidgeAberdeen North
Andy SawfordCorby
Phil SawfordKettering
Alison SeabeckPlymouth, Devonport
Brian SedgemoreHackney South & Shoreditch
Seema MalhotraFeltham and Heston
Naseem ShahBradford West
Virendra SharmaEaling, Southall
Jonathan R ShawChatham & Aylesford
Barry SheermanHuddersfield
Robert SheldonAshton-under-Lyne
Jim SheridanWest Renfrewshire
Paula SherriffDewsbury
Debra ShipleyStourbridge
Clare ShortBirmingham, Ladywood
Gavin ShukerLuton South
Tulip SiddiqHampstead and Kilburn
SiBirmingham, Erdington
Alan SimpsonNottingham South
Marsha SinghBradford West
Dennis SkinnerBolsover
Andy SlaughterEaling, Acton and Shepherd's Bush
Ruth SmeethStoke-on-Trent North
Andrew SmithOxford East
Angela SmithSheffield, Hillsborough
Angela SmithBasildon
Cat SmithLancaster and Fleetwood
Chris SmithIslington South & Finsbury
Wolverhampton South West
Geraldine SmithMorecambe & Lunesdale
Jacqui SmithRedditch
Jeff SmithManchester, Withington
John SmithVale of Glamorgan
Crewe and Nantwich
Llew SmithBlaenau Gwent
Nick SmithBlaenau Gwent
Owen SmithPontypridd
Karin SmythBristol South
Peter SnapeWest Bromwich East
Anne SnelgroveSouth Swindon
Stoke-on-Trent Central
Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's Bush
Peter SoulsbyLeicester South
Helen SouthworthWarrington South
John SpellarWarley
Rachel SquireDunfermline West
Phyllis StarkeyMilton Keynes South West
Keir StarmerHolborn and St Pancras
Gerry SteinbergDurham, City of
Jo StevensCardiff Central
George StevensonStoke-on-Trent South
David StewartInverness East, Nairn and Lochaber
Ian StewartEccles
Paul StinchcombeWellingborough
Howard StoateDartford
Gavin StrangEdinburgh East & Musselburgh
Jack StrawBlackburn
Wes StreetingIlford North
Graham StringerManchester, Blackley
Gisela StuartBirmingham, Edgbaston
Gerry SutcliffeBradford South
Glasgow North East
Mark TamiAlyn & Deeside
Ann TaylorDewsbury
Dari TaylorStockton South
David TaylorNorth West Leicestershire
Peter Temple-MorrisLeominster
Nick Thomas-SymondsTorfaen
Gareth ThomasClwyd West
Gareth ThomasHarrow West
Emily ThornberryIslington South and Finsbury
Stephen TimmsEast Ham
Paddy TippingSherwood
Mark ToddSouth Derbyshire
Don TouhigIslwyn
Jon TrickettHemsworth
Paul TruswellPudsey
Desmond TurnerBrighton, Kemptown
George TurnerNorth West Norfolk
Karl TurnerKingston upon Hull East
Neil TurnerWigan
Derek TwiggHalton
Stephen TwiggEnfield, Southgate
Blaydon
Bill TynanHamilton South
Chuka UmunnaStreatham
Kitty UssherBurnley
Keith VazLeicester East
Valerie VazWalsall South
Rudi VisFinchley & Golders Green
Holly Walker-LynchHalifax
Colne Valley
Joan WalleyStoke-on-Trent North
Lynda WalthoStourbridge
Claire WardWatford
Robert WareingLiverpool, West Derby
Tom WatsonWest Bromwich East
Dave WattsSt Helens North
Catherine WestHornsey and Wood Green
Warwick and Leamington
Brian WhiteNorth East Milton Keynes
Alan WhiteheadSouthampton, Test
East Lothian
Malcolm WicksCroydon North
Alan WilliamsSwansea West
Alan WilliamsCarmarthen East & Dinefwr
Betty WilliamsConwy
Stockton South
Chris WilliamsonDerby North
Michael WillsNorth Swindon
Brian WilsonCunninghame North
Phil WilsonSedgefield
David WinnickWalsall North
Rosie WintertonDoncaster Central
Audrey WisePreston
Mike WoodBatley & Spen
John WoodcockBarrow and Furness
Shaun WoodwardWitney
Phil WoolasOldham East & Saddleworth
Tony WorthingtonClydebank & Milngavie
Jimmy WrayGlasgow, Baillieston
Anthony D WrightGreat Yarmouth
David WrightTelford
Iain WrightHartlepool
Tony WrightCannock Chase
Derek WyattSittingbourne & Sheppey
Bedford
Daniel ZeichnerCambridge
TopicMotions Proposed
Health services515
Diseases377
Human rights355
Employment348
Sports342
Military operations310
Asia301
International politics and government292
Health education and preventive medicine255
Middle East248